АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Нарада з питань судової реформи

На робочій нараді Асоціації міжнародно-правових досліджень, яка відбулась 02 червня 2010 року у Дніпропетровську, було обговорено ситуацію, що склалась у зв’язку з внесенням на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України „Про судоустрій та статус суддів” .

Учасники наради відзначили, що питання реформування судової системи є надзвичайно важливими, тому внесення законопроекту, розробленого в утаємниченій атмосфері, без громадського обговорення, є невірним і не зовсім демократичним. Такими діями влада свідчить про небажання чути будь-які думки, окрім власних.

Деякі положення законопроекту викликають певні зауваження.

Так проектом передбачено створення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Очевидно, що за проектом цей суд має виконувати ті ж самі функції, що й Касаційний суд України, який вже пропонувалось створити раніше. Рішенням Конституційного Суду України від 11.12.2003 р. у справі № 20-рп/2003 таку пропозицію було визнано неконституційною. З тих пір в Основному законі нічого не змінювалось, тому пропозиція авторів законопроекту є сумнівною. Навіть сама назва суду є складною і невдалою.

Викликає сумнів і встановлення процедури оскарження рішень до Верховного Суду України, згідно якої така можливість повністю залежатиме від суду, постанова якого оскаржується. Це робить вищі спеціалізовані суди фактично господарями своїх рішень, а Верховний Суд України перетворює на почесний клуб пенсіонерів від суддівства.

Законодавством деяких країн дійсно передбачено, що процедура допуску до перегляду рішення найвищим судом, здійснюється у тій інстанції, рішення якої переглядається. Але одночасно сторонам надається право оскаржити відмову цієї інстанції у такому допуску у самому найвищому суді.

Окремо на нараді було зауважено, що законопроект передбачає зміни у Кодексі адміністративного судочинства України, які роблять неможливим оскарження постанови за позовом  про незаконність притягнення до адміністративної відповідальності. Це може призвести до того, що різні районні суди матимуть свою практику розгляду таких справ і, наприклад, можливість громадянина сперечатись з працівниками ДАЇ і доводити свою правоту залежатиме від місця його проживання, а не від обгрутнованості його доводів.

Учасники наради звернули також увагу на надмірну концентрацію повноважень у Вищій ради юстиції, яка фактично перетвориться на тіньовий Верховний Суд.

За результатами обговорення вирішено підготувати зауваження до законопроекту та направити їх на адресу Комітету з питань правосуддя Верховної Ради України.