АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

             Законодавчі пропозиції

Одним з важливих напрямків діяльності Асоціації є підготовка законопроектів та проектів нормативно-правових актів.

Такі проекти готуються на громадських засадах і направляються уповноваженим суб'єктам на розгляд.

Фахівцями Асоціації були підготовані законопроекти з питань удосконалення кримінального законодавства, законодавства про амністію, спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності, інших важливих питань.

Законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України

Однією з проблем чинного Кримінального кодексу України є відсутність довготривалого строкового позбавлення волі за особливо тяжкі злочини.

Так, зокрема, виникає проблема, щодо призначення покарання особам, які вчинили злочин передбачений ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство при обтяжуючих обставинах), коли з урахуванням обставин справи призначення їм довічного позбавлення волі буде надто суворим, в той час як призначення п’ятнадцяти років позбавлення волі не відповідатиме тяжкості злочину. Так само, у випадку вчинення особою особливо тяжкого злочину, не пов’язаного з позбавленням іншої людини життя, – наприклад, зґвалтування малолітньої (малолітнього) – призначення п’ятнадцяти років позбавлення волі видається явно недостатнім покаранням. В той же час зрівняння такого злочину з умисним вбивством при обтяжуючих обставинах і введення довічного позбавлення волі як покарання за нього буде небезпечним і невідповідним.

Слід зауважити, що обмеження строкового позбавлення волі 15 роками є нехарактерним для більшості розвинених держав і застосовується переважно у постсоціалістичних країнах. Серед розвинених країн такий максимум діє у ФРН та у Фінляндії  Натомість в інших країнах строкове позбавлення волі (навіть за один злочин) обмежується: у Франції, Бельгії, Румунії, Болгарії – 30 роками, Південній Кореї, Польщі – 25 роками, Італії – 24 роками, Іспанії – 20 роками (за окремі злочини – 30 роками), Норвегії – 21 роком, Японії, Швейцарії, Нідерландах – 20 роками.

У зв’язку з цим пропонується використати досвід Республіки Польща, Кримінальний кодекс (1997 р.) якої передбачає такі самостійні види покарання як: строкове позбавлення волі – на строк до 15 років, позбавлення волі строком на 25 років і довічне позбавлення волі. Тобто позбавлення волі в діапазоні від 16 до 24 років не призначається, а двадцятип’ятирічне позбавлення волі є самостійним видом покарання.

Проектами передбачається введення додаткового виду покарання – позбавлення волі строком на двадцять п’ять років. При цьому, пропонується два альтернативних проекти, одним з яких передбачається введення такого покарання лише як альтернативи довічному позбавленню волі, а іншим – і як покарання за особливо тяжкі злочини.

Проектами передбачається визначення нового виду покарання, врегулювання питань давності виконання цього виду покарання і давності притягнення до кримінальної відповідальності за злочини, за які воно передбачається, та визначаються умови дострокового звільнення від його відбування. Також вносяться зміни до санкцій статей Особливої частини Кримінального кодексу України.

Ухвалення відповідних проектів не призведе до збільшення витрат на їх реалізацію в найближчі роки і матиме фінансові наслідки лише через довготривалий період.

Водночас прийняття відповідного закону сприятиме захисту прав і законних інтересів громадян, утвердженню принципів соціальної справедливості і відповідності покарання тяжкості злочину.

Переглянути перший варіант законопроекту

Переглянути другий варіант законопроекту