АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Посилення відповідальності за нетверезе керування - вимога часу

28 жовтня 2013 року в Дніпропетровську громадською організацією «Асоціація міжнародно-правових досліджень» було проведено нараду за тематикою «Посилення відповідальності за нетверезе керування – вимога часу».

Причиною обговорення стала підготовка членами Асоціації законопроекту про внесення змін до Кримінального кодексу України з метою врегулювання відповідальності за вчинення ДТП з тяжкими наслідками в стані сп’яніння або при інших обтяжуючих обставинах.

У засобах масової інформації лунають постійні повідомлення про вчинення дорожньо-транспортних пригод водіями у стані сп’яніння. Такі злочини зазвичай заподіюють вкрай тяжких наслідків та значної кількості загиблих. Але незважаючи на широкий суспільний резонанс ці правопорушення не завжди дістають належного покарання, що в свою чергу сприяє поширенню небезпечного уявлення про те, що керування у нетверезому стані не є чимось небезпечним, а будь-які неприємності, які можуть виникнути через таке керування, легко вирішити.

Законопроектом пропонується більш ретельно розмежувати відповідальність за вчинення злочину, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України, посиливши відповідальність за його вчинення у стані сп’яніння або особою, що в подальшому ухилилась від обстеження на стан сп’яніння, чи особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Такі пропозиції відповідають світовій практиці: так стаття 178 Кримінального кодексу Республіки Польща передбачає, що у разі вчинення транспортного злочину водієм, який був у стані сп’яніння, суд призначає йому покарання у вигляді позбавлення волі в межах встановлених законом, збільшених наполовину. Тобто, якщо за загальним правилом за ДТП, що спричинило тяжку шкоду здоров’ю потерплого або його загибель, винному загрожує до 8 років позбавлення волі, то за це ж саме, вчинене у стані сп’яніння – до 12 років.

Практика законодавчого встановлення більш суворого покарання за заподіяння шкоди під час ДТП водіями у стані сп’яніння застосовується у майже всіх штатах США, запроваджені подібні зміни до Кримінального кодексу Росії.

Логічним, на думку учасників наради, також є віднесення до обставин, що особливо обтяжує відповідальність, вчинення злочину особою, що позбавлена права керування транспортним засобом, оскільки така міра відповідальності застосовується лише за грубі порушення, що в свою чергу свідчить про схильність винного до ігнорування вимог закону.

Іншою проблемою, яку обговорили на нараді, є необхідність узгодити адміністративні та кримінальні покарання. Так після внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими передбачена можливість позбавлення права на керування транспортними засобами строком до десяти років у випадку систематичності порушення виникла певна невідповідність з Кримінальним кодексом України, який передбачає можливість такого позбавлення лише до трьох років. Очевидно, що адміністративне покарання не може бути суворішим за кримінальне. Тому треба надати судам право призначати додаткове покарання у вигляді позбавлення права на керування транспортним засобом на строк до десяти років, якщо особа, яка вчинила злочин, раніше систематично притягалась до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння чи раніше вже вчиняла злочин у сфері безпеки дорожнього руху у стані сп’яніння. Зазначені пропозиції також були включені до законопроекту.

Слід зауважити, що Асоціація міжнародно-правових досліджень вже торкалась проблеми відповідальності за вчинення транспортних злочинів у стані сп’яніння, коли на розгляді Верховної Ради України перебував законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про застосування амністії в України» та інших законодавчих актів України». Тоді громадськість наполягала на включенні до нього норми про незастосування амністії до водіїв, які вчинили злочини проти безпеки руху у стані сп’яніння або втекли з місця пригоди. Народні депутати України дослухались до цієї думки, тож згідно нині чинного Закону України «Про застосування амністії в Україні» п’яні водії та водії-втікачі не мають права на амністію.

На черзі новий законопроект, текст якого схвалити учасники наради. Вирішено направити законодавчі пропозиції до Верховної Ради України та відповідних органів виконавчої влади.

Переглянути пропозиції

P.S. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності повідомив, що враховуватиме пропозиції Асоціації при черговому внесенні змін до Кримінального кодексу України. На думку ж Державної автомобільної інспекції, посилення кримінальної відповідальності за злочини у сфері безпеки руху, вчинені у стані сп'яніння, є недоречним