АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Підготовлено законопроект для реалізації Зкону України "Про доступ до публічної інформації"

13 січня 2011 р. в Україні прийнято Закону України "Про доступ до публічної інформації" , який забезпечуватиме можливість доступу громадян та їх обєднань до необхідної їм інформації про діяльність державний органів.

Закон набуде чинності з 09 травня 2011 року.

Водночас, вже зараз можна передбачити, що його реалізація не буде простою, оскільки українські чиновники не звикли так просто ділисить інформацією про свою діяльність. Вірогідно, що для виконання Закону буде необхідно звертатись за судовим захистом. Але під час реформування законодавства з питань інформації народні депутати не помітили, що мимохідь створили деякі складнощі для такого захисту.

Справа в тому, що чинним Кодексом адміністративного судочинства України (частина 1 статті 1832) передбачений розгляд в порядку скороченого провадження справ про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду звернення, і у тому числі інформаційного запиту.

Така форма судового розгляду дозволяє в пришвидшеному порядку здійснювати захист прав громадян та організацій на одержання необхідної їм інформації.

Це також дозволяє знизити навантаження на адміністративні суди і зменшує час на розгляд такої категорії справ, бо скорочене провадження є простішим порівняно із загальною процедурою судового розгляду.

Поняття «інформаційний запит», яке вживається у частині 1 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, зараз міститься у статті 32 Закону України «Про інформацію». Але Закони України «Про доступ до публічної інформації» та «Про внесення змін до Закону України «Про інформацію» це поняття вилучають, натомість вводиться термін «запит на інформацію» (частина 1 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Це може спричинити ситуацію, що адміністративні суди відмовлятимуться розглядати справи про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо запиту на інформацію в порядку скороченого провадження і здійснюватимуть судовий розгляд цих справ за загальною процедурою, що є досить тривалою.

З метою врегулювання цієї проблеми Асоціацією міжнародно-правових досліджень  підготовлено відповідний законопроект "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про доступ до публічної інформації", який разом з необхідними супровідними документами спрямовано до відповідних комітетів Верховної Ради України.

Переглянути законопроект